Tarihçe

 

Michel Herbelin.
Established 1947 – Depuis.

Küçük bir İşletmeden Büyük bir Markaya

Dünyaca ünlü saat markası Michel Herbelin, üretimde titiz standartları, kalite anlayışı ile büyümeye devam ediyor. Türkiye’ye Neva Saat’in getirdiği Michel Herbelin markasının Yönetim Kurulu Başkanı Pierre Michel Herbelin, başarı öyküsünün temelinde ailesinin temel değerlerinin yattığını vurguluyor ve bu temel değerleri; “bağımsızlık, insani ilkeleri gözetmek ve bu yaklaşıma Fransız zarafetini eklemek” olarak açıklıyor. Bu bakış açısı ise markayı, Fransız saat üreticileri içinde ayrı bir konuma taşıyor.

Pazarın giderek daha rekabetçi hale geldiği günümüzde, Michel Herbelin için üretimi Fransa dışına taşımak cazip olabilirdi. Ancak marka, aile geleneği ve mirasına sadık kalarak Fransa’da kalmayı, çok uzun yıllar birlikte çalıştığı, tutku ve deneyimlerini genç kuşaklara aktarmayı taahhüt eden saat ustalarını bırakmamayı tercih etti. Kurumsal tarihin güçlü izleri olan saat ustaları, aynı zamanda Michel Herbelin’in varlığının ve gelişmesinin ayrılmaz birer parçası.
Firmanın merkezi, lüks saatlerin üretildiği bölgedeki ana üreticilere çok yakın olduğu için, üretimin her aşaması rahatça kontrol edilebiliyor. Saatler, Fransa’nın İsviçre sınırı yakınında, İsviçre ve Fransa saat endüstrisinin birlikte hareket ettiği Jura Dağı’nın kenarındaki Doubs bölgesinde dizayn ediliyor ve üretiliyor. İsviçre’de üretilen mekanik aksama, Fransız yaşam tarzının lüks ve inceliği ekleniyor. Kasa ve bilezikler ise Fransa’nın saat üretiminde en ünlü kasabası olan Charquemont’daki atölyede, eşsiz bir kalite ve servis avantajı sağlayarak gerçekleştiriliyor. Bu atölyede her gün 500 saat üretiliyor. 1947’den bu yana 100 milyonu aşkın saat üreten Michel Herbelin, geldiği noktada, 80 çalışanı 50 ülkedeki 3000 mağazası ile dünyanın mükemmel saatleri arasına girmiş olmanın gururunu yaşıyor.

İlk Newport modelinin doğuşu

1987, şirketin tarihçesinde dönüm noktası olan ve ileride şirketin amiral gemisi olacak New Port modelinin doğduğu sene olarak kayda geçti. Herbelin ailesinin deniz tutkusu ve yelkenlilere olan ilgisi sonucu ortaya çıkan New Port modeli, zarif, sportif ve sıra dışı dizaynı ile çok dikkat çekti. Gördüğü yoğun ilgi üzerine saatin Ladies’, Men’s, Quartz ve Otomatik gibi farklı modelleri piyasaya sunuldu. Seri, günümüzde de büyük ilgi görmeye devam ediyor.
2000’li yıllar, markanın yeni modeller geliştirerek, dünya çapında ünlenmesiyle devam etti. Paslanmaz çelik ve altın içeren bilezikleri ile piyasaya sunulan Newport J- Class serisi büyük ilgi gördü. Bu koleksiyonla beraber, tasarımındaki paslanmaz çelik, altın ve pırlantalar ile özellikle kadınları hedefleyen “Newport Royale” serisi satışa sunuldu.
Markanın amiral gemisi Newport serisinin yeni modeli, zorlu koşullara dayanabilen, sağlam olduğu kadar zarif hatlara sahip “Newport Trophy Grand Sport”, 2008 yılında piyasaya sürüldü ve her zaman olduğu gibi yine büyük ilgi çekti.
2012 yılında, saat sektörünü yakından takip eden ünlü Fransız gazeteci Vincent Daveau ve saat üretimi hakkında üretilen ilk ve tek lifestyle dergisi Les Rhabilleurs ile ortak bir çalışma gerçekleştiren Michel Herbelin, koleksiyonerler için sadece 25 adet üretilen Limited Edition Newport Yacht Club Regatta modelini üretti.
2013’ten bu yana marka özellikle eski F3 şampiyonu Masato Shimoyama’nın dağıtım ağı kurması ile başta Japonya olmak üzere Uzak Doğu piyasalarında da büyümeye başladı.
2014’te markanın koleksiyonları; Michel Herbelin’in amiral gemisi olarak tabir edilen otomatik, chrono ve iskelet versiyonları ile Newport Yacht Club serisinin; estetik spor şıklığa sahip Newport Trophy modelleri etrafında şekilleniyor. Kadınlar için bilezik ve kayışları kullanıcının kendisi tarafından değiştirilebilen Antarès Interchangeable modelinin yuvarlak kadran seçeneği de mevcut.

Michel Herbelin markasının başarı öyküsü 71 yıl önce küçük bir aile işletmesi olarak Fransa’nın İsviçre sınırına birkaç kilometre mesafedeki Haut-Doubs bölgesinde yer alan ve saat üretiminde köklü bir geleneğe sahip olan Charquemont kasabasında başladı.
1947 yılında küçük bir saat atölyesi kuran Michel Herbelin, 1960’ların ortalarına gelindiğinde, mekanik saatlerin Fransız uzmanı olarak bilinirlik kazandı. Zarafet, mükemmel tasarım ve teknolojik güvenilirliği saatlerinde birleştiren Michel Herbelin adı, teknik deha, üstün kalite ve titiz çalışma ilkeleri ile eş anlamlı olarak anılmaya başlandı.
İkinci Dünya Savaşı sonrasında sınırlar çizilirken Fransa içinde kalan alan Charquemont kasabası 50 yıl önce, 30’dan fazla saat ustasına ev sahipliği yapıyordu. Ekonomik rekabet sonucunda bu ustaların sayısı giderek azaldı. Bugün sayıları bir elin parmaklarını geçmiyor. Michel Herbelin ise, bu ustalar arasından sıyrılarak dünyanın en ünlü saat markaları arasına girmeyi başardı.

Saatin Ustaları

Üç jenerasyonun tutukusu: saat

Michel Herbelin’in başarısının özünde, 1947’den beri süregelen ve ilhamını 3 jenerasyonun saatçiliği anlama ve keşfetme tutkularından alan bir aile öyküsü var.

1972’ye gelindiğinde Michel Herbelin’in büyük oğlu Jean-Claude Herbelin, babasıyla çalışmaya başladı ve ve ekibi ile birlikte, markanın yaratıcı yönünü geliştiren yeni bir pazarlama anlayışı uygulamaya karar verdi. 1977’de, ilk mağazanın yer aldığı ve aynı zamanda aile evinin 100 metre kadar uzağında bulunan arazide ilkinin 3 katı büyüklüğünde bir fabrika inşa edildi.
Genç Herbelin’in sahip olduğu estetik anlayış ve etkin iş becerileri, markanın dünya pazarında hatırı sayılır bir gelişme kaydetmesini sağladı. Bir başka deyişle üst seviyelere taşınan estetik tasarım ve ustalıkla geliştirilen kuartz saatleri ile Michel Herbelin kendini farklılaştırdı. Marka bu tasarımları ile “lüks klasik saat”in öncüsü haline geldi. Yine Jean-Claude Herbelin tarafından yaratılan The Scandinavian serisi üretilen ilk mücevherli saatler arasında yerini aldı.

Bu arada, küçük oğul Pierre Michel de şirkette çalışmaya başladı ve kısa sürede teknik departmanın başına geldi. Bugün gelinen noktada Jean-Claude Herbelin, yönetimdeki etkin görevini sürdürürken Pierre Herbelin Yönetim Kurulu Başkanı (CEO) olarak markayı başarıdan başarıya taşıyor. Michel Herbelin’in torunu üçüncü kuşak Maxime Herbelin’in pazarlama departmanında göreve başlamasıyla ise aile geleneği sürüyor.